Raste broj djece s kombinovanim virusima u Tuzli, kod pojedinih su teške kliničke slike

Epidemiološka situacija u Tuzlanskom kantonu se dodatno komplikuje povećanjem broja djece kod kojih je potvrđeno kombinovano prisustvo virusa, saznaje Klix.ba iz Klinike za dječije bolesti Univerzitetskog kliničkog centra u Tuzli.

Na području Tuzle i Živinica proteklog četvrtka proglašena je epidemija morbila, a poseban problem predstavlja i pojava pertusisa, odnosno velikog kašlja. No, epidemiološka situacija se sada dodatno komplikuje s povećanjem broja mališana kod kojih je potvrđeno paralelno prisustvo nekoliko virusa.

“Epidemiološka situacija se dodatno komplikuje povećanjem broja djece s influencom, koronavirusom i respiratornim sincicijskim virusom (RSV). Mi imamo i djecu koja su paralelno pozitivna na RSV i koronavirus, na influencu i RSV te pertusis i RSV. To nam pokazuje da su se virusi izmiješali i takva djeca su sa značajno težim kliničkim slikama i ona će sigurno duži vremenski period biti hospitalizirani”, kazala je za Klix.ba načelnica Klinike za dječije bolesti Univerzitetskog kliničkog centra u Tuzli Lejla Osmančević.

Prema podacima iz ove klinike, PCR metodom do danas je prisustvo velikog kašlja potvrđeno kod 13 djece, a trenutno se u bolnici nalazi njih sedmero sa srednjom i teškom kliničkom slikom.

Ta djeca su, kako navodi Osmančević, u stabilnom stanju, ali klinička slika je praćena svim komplikacijama koje sa sobom nosi ovo oboljenje. Ona naglašava da je u danima vikenda dvoje otpušteno na kućni boravak.

TEŠKE KLINIČKE SLIKE

U Tuzli i Živinicama proglašena epidemija morbila

Ističe da je koronavirus kao takav potvrđen kod troje djece, dok ih je 19 sa respiratornim sincicijskim virusom. Svi oni su na bolničkom liječenju u Klinici za dječije bolesti.

Ona djeca koja su u teškom stanju, kako nam pojašnjava Osmančević, u prvim danima boravka u bolnici nalaze se u izoliranoj intenzivnoj njezi pod oksigeno-terapijom, monitoringom i kardiotonicima.

“Kada je riječ o morbilama, prema podacima načelnice Klinike za zarazne bolesti, kod njih je smješteno petero djece. U proteklom periodu (od 1. januara do danas, op.a.) kroz kliniku je prošlo njih 46. Također, postoje i djeca koja nisu testirana mikrobiološki, odnosno imunološki te shodno tome, prema informacijama koje sam dobila iz Klinike za zarazne bolesti, pretpostavke su da je u Tuzlanskom kantonu između 70 i 75 oboljelih od morbila”, dodala je Osmančević.

Kada je riječ o organizaciji rada, djeca s dijagnosticiranim morbilama se hospitaliziraju u Klinici za zarazne bolesti, dok svi ostali mališani sa influencom, RSV-om, koronavirusom i velikim kašljem bivaju pod tretmanom u Klinici za dječije bolesti. Osmančević zaključuje da je u dječijoj klinici, u organizacijskom smislu stanje stabilno.